Palenie papierosów stało się dziś w pewien metodę normą. Wiele dorosłych osób regularnie pali i mimo bardzo głośnych nawoływań do skończenie z nałogiem i zadbania o swoje zdrowie, spora większość osób decyduje się kontynuować palenie papierosów. Nieprosto się zatem dziwić, że w bardzo wielu sytuacjach młodzież chcąc pokazać, że jest dorosła stara się papierosów. Poza tym bardzo często chcą kopiować zachowania spersonalizowanych rodziców czy idoli i to jest główny powód dla którego rozpoczynają palić. Co więcej palenie papierosów w pewien metodę łączy ludzi. Wychodzą wspólnie na papieroska kiedy inni muszą siedzieć i rozmawiają o różnych sprawach. Tożsamo w jaki sposób przy piwie, kiedy jesteśmy z kimś kto pali, to czujemy z nim pewnego rodzaju więź. W dużej liczbie przypadków także częstujemy innych papierosami z papierośnica na papierosy, nie myśląc o tym, by potem ktoś nam oddał. Bardzo chętnie palacz dzieli się z palaczem, kiedy drugiemu skończy się paczka. Rząd próbuje przekonać nas, że jest to niezdrowe, że sprawia raka, a w następnej kolejności śmierć. Ceny papierosów stale idą w górę a cyfra palaczy nie maleje. Zdecydowana większość osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji wynikających z palenia niemniej jednak mimo to decyduje się pozostać przy swoim nałogu. Dla wielu osób jest to metodę na odstresowanie się i ukojenie nerwów i właściwie każdy kto kiedyś próbował papierosów powie, że poza nałogu którym jest nikotyna, palenie papierosów uzależnia emocjonalnie. Jest to odruch i trudno go porzucić. W naszym ciele wydzielane są endorfiny i czujemy się lepiej. To jest teraz powód, dla którego raczej niewiele prawdopodobne jest ażeby podwyżki cenowe powstrzymały palaczy przed paleniem.